28. 2. 1997 – Přestřelka v Severním Hollywoodu

Nejednalo se o žádné začátečníky, nýbrž o zkušené „gangstery“, kteří již několikrát skončili v síti LAPD (Los Angeleské Policie). Larry Phillips Jr. (27) a Emil Mătăsăreanu (31) se poprvé setkali v roce 1989 v Los Angeles. Spojovala je záliba ve vzpírání, posilování a především ve střelných zbraních. Jelikož ani jednomu z nich se nedařilo v zaměstnání, rozhodli se pro poněkud neobvyklý, leč velmi efektivní způsob příjmů. Již v červenci roku 1993 spolu poprvé přepadávají obrněný transport peněz společnosti FirstBank v Coloradu. V říjnu stejného roku jsou zatčeni pro překročení rychlosti. Při prohlídce jejich vozu je nalezen úplný arzenál zbraní. Poloautomatické pušky Norinco Type 56, pistole Beretta 92FS a Colt 1911, výbušná zařízení, rozhlasové skenery, neprůstřelné vesty a na tři tisíce kusů střeliva. U soudu si oba vyslechli obvinění ze spiknutí a plánování loupeže, ale již po sto dnech strávených ve vězení jsou propuštěni na podmínku v trvání tří let. Kouzelné na americkém právním řádu je to, že jim bylo vráceno veškeré vybavení. Naivita, či imbecilita úředníků? (!)

14. června 1995 přepadení dalšího obrněného vozu s penězi společnosti BRINKS. Toto přepadení si již vyžádalo oběti. Strážce Herman Cook se stává jejich první obětí, druhý strážce byl raněn. Květen 1996, dvojice zločinců opouští strategii přepadávání obrněných vozů a nyní si již troufají na menší pobočky bank. Stávají se věrnými klienty společnosti Bank of America, odkud si ze tří poboček odnesou celkem 1,5 milionu dolarů. Jejich postup je vždy stejný. Napochodují do banky po zuby ozbrojení v neprůstřelných kompletech a pomocí střelby a pohrůžky násilí dostanou peníze. Třikrát svůj triumf zopakují. Po čtvrté jim štěstí otočí záda.

Je ráno 28. února 1997 v jednom z bytů okrajové části Hollywoodu se dva muži připravují na svou další loupež. Nabíjejí bubnové zásobníky svých zbraní. Připravují zápalné zařízení pro likvidaci všech důkazů v případě zatčení a především do-vylepšují své neprůstřelné komplety. Přidání ocelových plátů je činí téměř nezranitelnými, avšak pohyblivost je velmi omezena, jelikož jejich váha činní až 20 kg. V kufru jejich vozu Chevrolet Celebrity 1987 se opět nachází malá zbrojnice. 2× poloautomatická Norinco Type 56 S, 1× plně automatický Norinco Type 56 S-1 (nelegálně upraven), 1× plně automatický Bushmaster XM15 a 1× poloautomatický HK-91. Další vybavení tvoří nad 3 300 ks munice. Pro povzbuzení si oba dva vzali barbituráty (Fenobarbital – jedná se o látku na uklidnění a částečné otupění nervů) společně se svým brněním a výzbrojí skutečně dokonalá kombinace.

Je devět hodin a sedmnáct minut. V bance Bank of America je již sedmnáct minut čilý ruch. Jelikož je poslední den v měsíci a spousta lidí si jde vyzvednout výplaty. Tvoří se fronty. Před bankou zastavuje bílý Chevrolet a z něho vystupují dva muži. Díky skeneru frekvencí vědí o pohybu hlídek LAPD. Vědí, že reakční doba policie bude osm minut. Vše musí být rychle provedeno.

Ani jeden z nich si ale nevšimne policejního vozu, který právě vjíždí do stejné ulice. Netrvá dlouho a policejní důstojníci vyhlašují kód 211 – Ozbrojená loupež.

Pachatelé vstupují do budovy a hned u vchodu sráží na zem pažbou jednu osobu u bankomatu. Ochranka banky nemá sebemenší šanci jakkoliv reagovat. Mătăsăreanu zahajuje palbu do stropu a vyvolává tak, pro ně, výhodnou paniku. Ihned poté rozstřílí neprůstřelné dveře, které vedou k trezorům s penězi (odolnost dveří byla stanovena pro odolání 9mm, kdo by loupil s 7,62×39?). Ozbrojenci se těšili na hotovost ve výši tři čtvrtě milionu dolarů, bohužel banka změnila dodávku hotovosti a na místě bylo „pouze“ tři sta tisíc dolarů. Oba ozbrojence to vyvedlo z míry a začali být agresivnější. Kdo by také nebyl? Mătăsăreanu v zápalu zlosti vypálil celý bubnový zásobník (75 ran) do trezoru a zničil zbývající hotovost. Ve finále odchází s 303 305 dolary, mezi nimiž byly i tři balíčky s barvou, které okamžitě po opuštění banky explodují.

Venku již čekají policisté, kteří se za chvilku střetnou s omámenými, naštvanými a velmi nebezpečnými pachateli. Okamžitě jak jsou policisté spatřeni dochází k přestřelce. Policejní vozy nemají žádnou balistickou ochranu a 7,62 jimy procházejí jako nůž máslem, zatímco policejní Beretty 92FS 9mm a S&W .38 Special nemají na ozbrojencích žádný efekt. Na místo postupně doráží další policejní posily. Někteří policisté mají i brokovnice Ithaca model 37 – 12“. Ani ty nemají požadovanou průbojnost. V 9:24 je již zraněno sedm policistů a tři civilní osoby. Mătăsăreanu utrží dva zásahy do pravé hýždě a levého předloktí, jeho bojeschopnost díky drogám neklesá, avšak je nucen krýt se ve voze, kterým přijeli. Policisté jednají instinktivně a pokouší se získat zbraně kalibru .223 Rem z blízkého střeleckého obchodu. Vzduchem sviští velké množství střel. Phillips mezitím mění své Norinco za HK-91 a postupuje kryt za vozem, který Mătăsăreanu nastartoval. Kulka z policejní pistole zasahuje Phillipsovu zbraň do zásobníku a ten se roztrhne. Střepiny jej zasahují do ramene. Vystřelí ještě několik ran a HK odhazuje a vrací se zpět k Norincu. Mătăsăreanu mu mezitím pomalu ujíždí. Dochází k zásadnímu momentu a to rozdělení pachatelů.

V 9:52 se k místu přepadení blíží jednotka SWAT. Zrovna měli výcvik, proto někteří nejsou v uniformách, ale pouze v tričku se šortky a botaskách. Phillips, který zůstal sám se skryl za nedalekým kamionem v Archwood Street. Jeho Norinco se vlivem přehřátí zasekává a je vyloučena jeho polní oprava. Phillips jej odhazuje a vyndavá záložní zbraň Berettu 92 FS. Vystřelí několik ran. Poté co pochopí, že zůstal sám a je obklíčen obrací svou zbraň proti sobě, přikládá si ji pod bradu a páchá sebevraždu. V ten samý moment je zasažen do zad a jedna střela mu přeruší krční páteř. Do ležícího těla je ještě několikrát střeleno. Až po chvíli je palba ukončena.

Mătăsăreanu pokračuje mezitím dál v rozstříleném vozidle. Snaží se zablokovat nějaké protijedoucí vozidlo, aby mohl prchnout z místa. Podaří se mu zastavit Jeep Gladiator 1963 tím, že několikrát vystřelí na řidiče, který ale stihne uprchnout. Mătăsăreanu přenáší rychle zbývající zbraně do nového vozidla. Bohužel majitel vozu má upravené zapalování a Mătăsăreanu je není schopen nastartovat. V ten moment přijíždí jednotka SWAT. Blokují vozidlo z druhé strany a opět se rozpoutává palba. Mătăsăreanu se schovává za své původní vozidlo a dvě a půl minuty vzdoruje palbou jednotce SWAT. Střely kalibru .223 Rem nedokážou ani na vzdálenost desíti metrů probít pláty neprůstřelné vesty. Nakonec se dva členové SWATu uchýlí k pabě pod vozidlem a zraňují Mătăsăreanua na nechráněných dolních končetinách. Po roztříštění kolene a téměř amputaci chodidla pokládá pušku Bushmaster a zvedá ruce ke kapitulaci. Policisté s ním jednají nekompromisně a i přes velmi bolestivá zranění končí na zemi v poutech. Nadává policistům a žádá aby ho střelili do hlavy. Nakonec umírá ještě před příjezdem ambulance na vykrvácení. (Ambulance nebyla propuštěna přes policejní zátaras, jelikož se spekulovalo ještě o třetím střelci.

Mătăsăreanuova rodina později žalovala LAPD pro úmyslné neposkytnutí první pomoci.) Později se ukáže, že byl do nohou zasažen nejméně dvacetkrát.

Při pitvě bylo ve Phillipsově těle nalezeno jedenáct zásahů, v Mătăsăreanuově dvacet devět.

Bitva v Hollywoodu byla po celou svou dobu přenášena živě, díky přítomnosti vrtulníků televizních studií.

Celková bilance přestřelky byla: Dva mrtví pachatelé, 15 raněných policistů a 3 civilní osoby. Díky této zkušenosti získala LAPD na 600 pušek M-16A2. 19 policistů získalo Medaili za odvahu.

(Autor: Daniel Sviták)
Foto zdroj: gilmiller.wor­dpress.com/2014/07­/17/the-north-hollywood-shootout/

VAROVÁNÍ!
Právě vstupujete na stránky skupiny Heart Warrior.

Tato skupina si dává za cíl spojovat lidi se stejnými zájmy, kterými jsou: střelectví, zbraně, historie, aktuální dění v oblastí vojenství a celkově události, které hýbou světem. Proto se na následujících stránkách můžete setkat s články, fotografiemi a videi, které svým charakterem mohou být pro některé jedince znepokojující.

Zvažte tedy, zda-li opravdu chcete pokračovat v prohlížení stránek Heart Warrior.

(Prohlašujeme, že svou činností nepropagujeme žádné hnutí ani politické názory potlačující svobody jednotlivců, či skupin.)