Fallmesser – gravitační nůž německých padákových myslivců

Dnes mám pro vás k představení jednu raritku, která se u mě úplně náhodou nachází. Nejprve si to usnadním trochou absolutní pravdy, tedy cituji z anglické wikipedie:

„Gravitační nůž je nůž s čepelí uloženou v rukojeti, otvírá se pomocí gravitační síly. Tím, že užívá gravitaci nebo otáčivý moment k vysunutí čepele z rukojeti se liší od vystřelovacích nožů, které vysouvají čepel pomocí stlačené pružiny automaticky po stisknutí tlačítka, přepínače nebo otočné páky.“…„První výroba proběhla v r.1937, taktéž pod názvem Fallschirmjäger­messer. Původně byl určen německým letcům a parašutystům, primárně pro případ potřeby vyřezávání uvíznutých parašutystů z postrojů v případě přistání se zamotaným padákem nebo při zachycení padákových lan na stromě nebo ve vodě.“ (překlad já)

Taktéž je pěkný článek z 19.2.2019 na armyweb.cz, kde se píše: „Gravitační nůž se používá u německých výsadkářů dodnes, což jen potvrzuje nadčasovost této chladné zbraně. Pouze dřevěné střenky jsou zaměněny za plastové.“

Tímto jsem snad učinil historii i zdrojování zadosti. Informací o této hračce je na internetu i v knižní podobě hromada, kdo chcete pobádat, užijte si to.

Můj kousek objevil před lety kamarád za trámem při opravě střechy někde v podkrkonoší, bohužel mi přesné místo nebyl schopen říci. Tuše, o jaký poklad se jedná a znaje mé nadšení pro podobné hovadiny, mi jej daroval k vánocům, pod podmínkou, že jej nedám z ruky a že jej opravím. Totiž, jako velká část těchto nožů, které byly dlouhá léta po válce nalezeny, měl i tento prasklou pružinu tlačítka v místě nýtu, původní zbytek pružiny a tlačítka se však již nedochoval. Polotovary k opravě jsem naštěstí našel na Aukru a s pomocí kovářského tovaryše z vedlejší vesnice se mi podařilo nůž celkem slušně opravit, takže je opět plně funkční.

Co mě na tomto noži velmi zaujalo, je velmi nízké výrobní číslo (nehledě na kompletní číslování dílů). I přes poměrně intenzivní pátrání jsem nižší nenašel a díky tomu se jedná o velmi cenný kousek. O originalitě zde není pochyb. No a protože neviděn kdesi na poličce nám mnoho historie nepoví, nabízím vám jej zde na odiv.

Text a foto: Libor Kejval


VAROVÁNÍ!
Právě vstupujete na stránky skupiny Heart Warrior.

Tato skupina si dává za cíl spojovat lidi se stejnými zájmy, kterými jsou: střelectví, zbraně, historie, aktuální dění v oblastí vojenství a celkově události, které hýbou světem. Proto se na následujících stránkách můžete setkat s články, fotografiemi a videi, které svým charakterem mohou být pro některé jedince znepokojující.

Zvažte tedy, zda-li opravdu chcete pokračovat v prohlížení stránek Heart Warrior.

(Prohlašujeme, že svou činností nepropagujeme žádné hnutí ani politické názory potlačující svobody jednotlivců, či skupin.)