Let 8969 – Dvacet minut nejistoty

Nikdo nemohl očekávat, že odpověď přijde, místo od francouzské strany, ze strany alžírské. 24. prosince 1994 – Paříž, letiště Ch. de Gaulla. Na runwayi je připraven letoun Airbus A-300 (F-GBEC) společnosti AIR FRANCE. Kolem osmé hodiny ranní dostává povolení ke vzletu a následně nabírá kurz na Alžírsko, přímo na letiště hlavního města Alžír. Dosedá na runway a je připraven k okamžitému zpátečnímu letu do Paříže. Dnešní vánoční den cestuje 220 cestujících, převážně se jedná o Alžířany, kteří chtějí trávit Vánoce v klidnější zemi, dál od války, avšak ne menší skupinou jsou i Francouzi, kteří chtějí oslavit Vánoce doma a ne v poněkud exotičtější zemi. Dalších 12 osob tvoří palubní personál.

Chvilku před startem, přibližně v 11:15, nastupuje na palubu čtveřice mužů. Oblečeni jsou v uniformách alžírské letecké společnosti, ale tvrdí o sobě, že jsou tajní policisté a začínají kontrolovat pasy. Prozatím nikdo nepanikaří. Jelikož v zemi panuje válka a terorista může být každý, není divu, že všichni dbají na bezpečnost. Jediná podezřelá věc byla ta, že ačkoliv o sobě tvrdili, že jsou tajní policisté, byli až moc okatě vyzbrojeni Útočnými puškami AK-47 a samopaly UZI. Někteří cestující se až moc vyptávali „tajných policistů.“ Trpělivost brzy přetekla a vzduchem se brzy nesly arabské výhrůžky a rozkazy. Rukojmí popisují, že jako první věc slyšeli: „Nikdo ani hnout! Jsme Mudžahedínové!“

Nejednalo se o nijak ostřílené teroristy. Všichni čtyři muži byli ve věku kolem dvaceti let, avšak svůj krátký výcvik doháněli svým fanatismem. Okamžitě na palubě letounu zavedli „malý Islámský stát.“ Ženy se musely zahalit a okamžitě musely odejít od mužů. Únosci rozdělili letoun do mužské a ženské sekce. Jeden z teroristů oddělil tyto sekce od sebe svazkem dynamitových patron. Zcela jasné gesto. Dva teroristé drželi v šachu cestující a zbylí dva vtrhli do pilotní kabiny, kde zajali posádku letounu. Přinutili dva členy posádky, aby se svlékli. Při pohledu do hlavní samopalů nijak nevzdorovali. Teroristé si potom oblékli jejich uniformy, aby zmátly případně nasazené ostřelovače. Ihned poté přinutili kapitána letu, aby navázal spojení s řízením letového provozu. Začíná dlouhé vyjednávání. Letoun byl obklíčen speciálními jednotkami alžírské armády. Kapitán tlumočil požadavky teroristů o odlet letounu, ale alžírská vláda rozhodla, že letoun nikam nepoletí. Éterem se rozlétly arabské nadávky a slova vzývající Alláha. Vláda Alžírská se zdála být neoblomná. Veliteli teroristů dochází trpělivost. Vybírá si jednoho z cestujících. Shodou okolností se jedná o vojenského důstojníka alžírské armády. Je vyzván, aby vládě předal jasný vzkaz. Vůdce teroristů ho odvádí k východu z letounu. Otevírá mu dveře a přikazuje mu aby šel. Důstojník udělá dva kroky, výstřel, a hroutí se k zemi s kulkou v zátylku. Po této děsivé scéně se do vyjednávání vloží i francouzská strana a vyzve alžírskou vládu, aby ihned letoun propustila. Alžířané odmítají a chtějí do útoku poslat svá speciální komanda (tzv. „Ninja’s“), to si nikdo z Francie, snad ani z cestujících, nepřeje, jelikož by zajisté došlo k mnoha ztrátám na životech. Francouzi by rádi vyslali své komando, které by zajisté bylo úspěšnější, avšak diplomacie není tomuto řešení nakloněna.

Teroristům dochází trpělivost. Na televizních obrazovkách, nyní může celý svět spatřit, postup při vyjednávání. Dveře se otevírají po druhé. Stojí v nich Vietnamský diplomat. Po výstřelu do týlu se hroutí i on k zemi. Kolik mrtvých bude ještě potřeba? Nastala noc a konec prvního dne únosu. Druhý den ráno zkouší teroristé jiný postup vyjednávání. Propouští téměř 50 osob (ženy, děti a nemocné). Opět požadují odlet. Odpověď je negativní. Zato alžírská strana jedná. Zjistila identitu únosců a tajná služba přes noc zatkla matku velitele únosu. Přinutili ji, aby nezbedného syna přivedla k rozumu. Rozhovor matky se synem-teroristou končí katastrofálně. Vůdce teroristů popadá nehorázný vztek. Vybírá francouzského mladíka, odvádí ho ke dveřím letounu a bez milosti mu vpálí několik ran do hlavy a zad. Tento čin vše změnil. Francouzská vláda přenáší veškerou vinu jen a pouze na Alžírskou vládu. Ta v záplavě strachu ze zrušení mezistátních smluv povoluje odlet letounu.

Letoun nyní odlétá, avšak nedostatek paliva, zapříčiněn tím, že letoun byl po celou dobu vyjednávání napájen pomocnou jednotkou, dovolí let pouze do Marseille. Během letu je domluven kompromis s mezipřistáním v Marseille a následném pokračováním letu do Paříže. Teroristé souhlasí. Do Marseille se přesouvá i protiteroristická jednotka GIGN (odlet do Paříže nebyl nikdy brán jako možnost).

Letoun po přistání byl odstaven na vedlejší runway. Dotankování paliva bylo zamítnuto, jelikož hrozilo, že teroristé chtějí letoun navést na obydlenou oblast a spáchat daleko rozsáhlejší útok. Trpělivost opět dochází. Teroristé chtějí mluvit s novináři. To jim, ale také není umožněno. Co teď? Teroristů začala docházet jejich bezvýchodná situace.

O několik set metrů dále trénuje jednotka GIGN (30 mužů) útok na zcela totožné letadlo a plánuje veškeré varianty, které mohou nastat. Jako nástupní prostředek jsou vybrány mobilní schůdky pro letouny. Cvičí se do poslední chvíle.

Teroristé jsou již zcela vyčerpáni a začínají nahlas citovat Korán. Po chvilce se otevře okénko v pilotní kabině a sprška střel zasahuje řídící věž. Je jasné, že nastává zlomový okamžik a bude třeba okamžitě jednat.

Pojízdné schůdky okamžitě začaly směřovat k letounu. Tři skupiny mužů na nich. Teď a nebo nikdy. Přiblížili se k jednotlivým vstupům do letounu. Útok začíná!

První problém na sebe nenechá čekat. Schůdky u předního vstupu jsou moc vysoké a zabraňují otevření dveří. Proto musejí popojet zpět. Avšak člen GIGN, který se je v tento moment pokouší otevřít za ně zůstává zachycen a balancuje nad prázdnem. Podařilo se a všechny tři týmy jsou uvnitř. Mezi cestujícími vybuchují oslepující a slzné granáty. Pokyny ve francouzština nabádají k zalehnutí na zem. Teroristé netuší, co se děje. V tuto nestřeženou chvíli utíká druhý pilot z letounu. Volí cestu skrze okénko pilotní kabiny. Následuje pád z nemalé výšky. Tímto svým únikem dal možnost ostřelovačům, aby zahájili palbu na teroristy v kabině letounu. Výstřely burácejí po celé palubě letounu. Situace v kokpitu je velmi nepřehledná. Zatímco na zádi letounu došlo k okamžitému zabití dvou teroristů a mohla začít evakuace rukojmích, o kokpit se svádí litý boj. Jeden z teroristů v kokpitu je zabit palbou ostřelovačů. Druhý stále bojuje. Jednotka GIGN má první raněné a musí je okamžitě evakuovat do bezpečí. Na zádi letounu se rozvijí nafukovací skluz a cestující po něm opouštějí letadlo. Jsou ihned nuceni lehnout břichem na runway a musí čekat na potvrzení identity. Tým, který vstupoval předními dveřmi se musí stáhnout i s raněnými. Záložní tým se chystá ke vstupu. Stoupá po schůdkách, když v tom se objeví hlaveň a dávka z UZI zasahuje muže v čele do zbraně a sráží ho na zem. Tím si poslední terorista podepsal ortel smrti. Jelikož opustil kokpit dostal se do palebné linie týmu, který zajišťoval střední část letounu. Dávka ze samopalu a následuje hrozivé ticho. 20 minut od začátku osvobození uplynulo. Situace je pod kontrolou. Teroristé zneškodněni.

Tento útok se stal učebnicovou ukázkou, jak zasáhnout proti únoscům letadla. Hned vedle Mogadišského únosu.

Kromě teroristů nepřišel při záchranné operaci nikdo o život. Muži GIGN byli právem prohlášeni za hrdiny.

Letoun (F-GBEC) byl poté odepsán, jelikož byl při zásahu velmi vážně poničen. S odstupem několika měsíců bylo zjištěno, že letoun měl být použit k útoku na Paříž.

(Autor: Daniel Sviták)
Foto zdroj: en.wikipedia.or­g/wiki/Air_Fran­ce_Flight_8969

VAROVÁNÍ!
Právě vstupujete na stránky skupiny Heart Warrior.

Tato skupina si dává za cíl spojovat lidi se stejnými zájmy, kterými jsou: střelectví, zbraně, historie, aktuální dění v oblastí vojenství a celkově události, které hýbou světem. Proto se na následujících stránkách můžete setkat s články, fotografiemi a videi, které svým charakterem mohou být pro některé jedince znepokojující.

Zvažte tedy, zda-li opravdu chcete pokračovat v prohlížení stránek Heart Warrior.

(Prohlašujeme, že svou činností nepropagujeme žádné hnutí ani politické názory potlačující svobody jednotlivců, či skupin.)