No left man behind, Somálsko

Situace se zhoršuje každým dnem a mírové jednotky OSN pouze bezmocně sledují další vývoj. Hladomor, který v Somálsku propukl v roce 1993 neměl obdob a za vším můžeme hledat jednoho muže, který se rozhodl vybudovat svou kariéru na utrpení druhých. Somálská společnost je po staletí členěna do klanů. Jednotlivé klany jsou různě výbojné a ovládají konkrétní teritoria Somálska. Z tohoto pohledu můžeme hovořit o velmi nestabilním společenském uspořádání. Klanové války kolikrát přerostou do masového vraždění a nezúčastnění civilisté jsou kolikrát cílovou skupinou těchto bojůvek.

Toto vše se má brzy změnit. Po svržení legitimního prezidenta Somálska se moci ujímá generál Mohamad Farrah Aidíd – vůdce jednoho z největších klanů Somálska. Vše, co tomuto člověku chybělo v inteligenci doháněl krutostí a brutalitou. Velmi účinně dokázal blokovat veškerou humanitární pomoc OSN, která do Somálska proudila a tím dokázal vytvořit jeden z nejhorších hladomorů v zemi. Situace vygradovala do extrému a na Aidídův rozkaz byl napaden konvoj OSN. Během boje o zásoby bylo zabito a zraněno více než pětadvacet pákistánských příslušníků mírových sborů. V tento okamžik bylo jasné, že zvládnutí situace si bude žádat razantnějších me­tod.

Společně s jednotkami OSN působí v Somálsku i kontingent amerických vojenských sil. V rámci operace „Obnovená naděje“ si USA kladou za cíl stabilizaci regionu a pokud možno zajmutí vedoucích postav a především samotného Aidída. Mandát pro tuto operaci získal prezident USA G. W. Bush st. A již koncem roku 1992 bylo v Somálsku dislokováno bojové uskupení složené z jednotek Rangers, Delta a vrtulníkových jednotek 160th SOAR. Velením byl pověřen generálmajor Garisson. Jako základna bylo vybráno staré letiště u Mogadiša. Ze začátku zde panovaly problémy s nesostatkem pitné vody, které byly rychle vyřešeny.

Operace US ARMY, které proběhly před napadením konvoje OSN, byly menšího rázu a spíše se zaměřovaly na ochranu konvojů a stanovišť, kde docházelo k výdeji potravin civilnímu obyvatelstvu. Vzhledem k velmi přísným pravidlům vedení boje tzv. ROE se bojové jednotky US ARMY zřídka kdy dostaly do většího střetu. Možná z tohoto faktu vzrůstala frustrace mezi vojáky, kteří se těmito pravidly cítili až příliš spoutáni. V lednu 1993 nastupuje do úřadu prezidenta USA Bill Clinton, který rozhodne o dalším postupu v Somálsku. Rozmluvami je dohodnuto, že v květnu roku 1993 dojde k ukončení bojů a převážnému odzbrojení klanových milic. Nikdy k tomu nedojde. Útokem na konvoj se toto vše změnilo. Byla zahájena operace Gothic Serpent – tedy operace, která měla definitivně oslabit moc Aidída a následně ho zničit.

Souběžně došlo k vydání Rozhodnutí OSN o potrestání všech, kteří byli zodpovědní za útok na pákistánské vojáky. Začaly probíhat vojenské operace po celé zemi. Letecké i pozemní útoky na významná místa měly zlomit odpor milic, to se však nestalo a Aidíd vzdoroval ještě více. Generál Garisson žádá Washington o přidělení sedmdesáti pěti příslušníků Delta Force, ve kterých vidí ideální sílu pro vedení boje proti milicím. Garissonovo zdůvodnění je tak brilantní, že mu Washington přidělí 450 příslušníků Delty. Impozantní síla přistává v Somálsku koncem srpna 1993. Říjen 1993. Je na čase zasadit Aidídovi ránu, která bude bolet. Díky místním informátorům se Američané dozví o plánované schůzce Aidídových velitelů v centru Mogadiša. Ideální možnost ukázat svou sílu a oslabit diktátorův vliv. Plánování započne. Bude se jednat o ukázkovou bleskovou akci, kdy Rangeři poskytnou krytí útočící Deltě, to vše pod vzdušným krytím strojů UH60 „Black Hawk“ a AH-6 „Little Bird“. Následné stažení zajistí konvoj složený z vozidel HMMWV a nákladních automobilů. Nadšení mužů je veliké. Konečně se dostanou do větší akce. Pro tuto operaci bylo vyčleněno 160 mužů, 19 helikoptér a 12 vozidel. Vše je nachystáno a čeká se pouze na signál k zahájení operace. Signální slovo „IRENE“ se rozlehne eterem třetího října 1993. Vše je nachystáno a muži vyráží na bleskovou operaci. Vzhledem k náladě mužů a jistotě s jakou jdou do akce vynechají téměř všichni muži ze své výbavy noktovizory. Nepředpokládá se, že by se zdrželi až do tmy. Jak veliká chyba to bude neměl nikdo tušení, avšak za podstatně větší chybu bych považoval nesdělení informací o plánované akci spojeneckým jednotkám OSN. Později to přinese veliké komplikace.

Vrtulníky jsou ve vzduchu a nastává hodina H a minuta M. Čtyři oddíly Rangers tzv. Chalk slaňují stylem fast rope z Black Hawků a zaujímají obranné pozice na rozích cílové budovy. Zde nastává první komplikace. Kvůli špatné manipulaci dojde ke zřícení jednoho Rangera z výšky 21 metrů na zem. Jeho kolegové mu okamžitě poskytují první pomoc a současně se dostávají pod palbu rozzuřených somálců. Nikdo z američanů nečekal tak rychlý kontakt, ale stalo se. Zbytek rangers zaujal pozice a začal udržovat perimetr kolem budovy. Současně provádí oddíl Delta útok na samotnou budovu a po překonání lehkého odporu zajímá cílové osoby. Vše jde rychle. Konvoj přijíždí na místo určení a zajatci jsou okamžitě naloženi. Společně s nimi je naložen i zraněný voják. Akce která začala chvilku před tři čtvrtě na čtyři netrvá ani deset minut. Jak ukázkové. Velení začíná slavit. Předčasně. V následující moment je zasažen granátem RPG jeden z Black Hawků. Zadní rotor je roztříštěn a stroj se ve spirále řítí k zemi. Katastrofa začíná.

Vrtulník Super Six One pilotovaný CWO Wolcottem se řítí do centra Mogadiša. Naráz nepřežije ani jeden z pilotů, palubní střelci mají větší štěstí a pád přežijí. Jejich problémem se stává rozlícený dav, který touží po mstě. Přeživší osádka bojuje o holé přežití. Bylo rozhodnuto o přesunutí konvoje a rangers k místu havárie. Cestu si museli tvrdě vybojovat. Dochází k mnoha lehčím zranění. První místo havárie je celkem rychle obsazeno, ale boje neustávají. Bohužel oba piloti jsou zaklínění v kokpitu a nemohou být vyproštěni. Opustit místo havárie nemohou, jelikož by dav využil mrtvá těla k ukojení msty a snad i propagandě proti USA. Aby nebylo katastrof málo dojde k zasažení dalšího Black Hawka. Tentokrát se jedná o stroj pilotovaný CWO Duranttem, který havárii přežije jako jediný z posádky. Jeho štěstí převažuje smůla, jelikož se zřítil daleko od místa bojů. Situace se tím velmi zkomplikuje.

Velmi rychle je zorganizován záchranný oddíl, který směřuje k druhému místu hávarie. Příslušníky Delty a Rangers bude čekat nejintenzivnější a nejdelší boj stylu CQB od Vietnamské války. Zvládnou ho? V těchto bojích se často projeví skutečné povahy mužů. Dva z nich, příslušníci Delta force odstřelovači Randy Shughart a Garry Gordon, dobrovolně obětují své životy při pokusu o záchranu sestřeleného pilota. Michael Durantt bude zajat a v zajetí stráví 11 dní, než bude propuštěn na svobodu.

Boje neustávají ani na místě první havárie. Američané jsou obklíčení a zásoby munice se pomalu tenčí. Konvoj HMMWV si probíjí cestu městem a dostává se nakonec na základnu. Osádky konvoje utrpěly největší ztráty. Mrtví i ranění.

Skupina která byla vyslaná k druhému místu nehody bude taktéž obklíčena. Nastává noc a boje ztratí na intenzitě, ne na moc dlouho. Neocenitelnou pomocí jsou vrtulníky MH-9, které palbou z kulometů a raketami decimují somálské útočníky.

Velení si mezitím žádá o pomoc jednotky OSN, těm však trvá seskupení jednotek, jelikož netušily, co Američané chystají.

Pomoc se americkým jednotkám dostane až po půlnoci. Vyčerpání muži jsou naloženi do obrněných transportérů, dokud nedojde místo. Piloti jsou vyproštěni z vraků vrtulníků a začíná poslední ústupová fáze. Dostat se na fotbalový stadion, kde je základna jednotek OSN. Po dosažení stadionu je operace po téměř 14ti hodinách ukončena. Ačkoliv se podařilo zajmout cílové osoby, nedá se hovořit o úspěchu.

Smrt v boji o Mogadišo našlo 18 příslušníků US ARMY, 71 zraněných a 1 zajatý. Dva vrtulníky zničeny. Na druhou stranu se ukázala efektivnost palby Američanů, jelikož somálské ztráty byly cca 1500 – 3000 mrtvých a zraněných.

Po tomto debaklu došlo v roce 1994 k rychlému stažení amerických sil ze Somálska a situace byla přenechána Somálcům. Do konce roku 1995 se stáhla i vojska OSN.

Aidíd byl nakonec zabit v roce 1996 při klanové přestřelce.

(Autor: Daniel Sviták)
Foto zdroj: onbreaking.com/wp-content/upload­s/2016/10/Black-Hawk-Down-Helicopter-Crash-That-Kicked-Off-The-Battle-Of-Mogadishu-23-Years-Ago.jpg

VAROVÁNÍ!
Právě vstupujete na stránky skupiny Heart Warrior.

Tato skupina si dává za cíl spojovat lidi se stejnými zájmy, kterými jsou: střelectví, zbraně, historie, aktuální dění v oblastí vojenství a celkově události, které hýbou světem. Proto se na následujících stránkách můžete setkat s články, fotografiemi a videi, které svým charakterem mohou být pro některé jedince znepokojující.

Zvažte tedy, zda-li opravdu chcete pokračovat v prohlížení stránek Heart Warrior.

(Prohlašujeme, že svou činností nepropagujeme žádné hnutí ani politické názory potlačující svobody jednotlivců, či skupin.)