Operace „Biting“

V lednu 1942 si britské velení uvědomilo, že Němci možná dokázali vyvinout svůj vlastní radar, který by mohl být účinnější, než ten britský. Bylo tedy zapotřebí ověřit, jak daleko nepřátelská technologie postoupila. Válka nám vstupuje do třetího roku, proto ověření pokroku pomocí expertů v oboru nebude možné uskutečnit. Ledaže by se podařilo části klíčových součástí radaru dostat do Británie. Tento nápad se už zdál mnohem proveditelnější. Plánování si převzal komodor lord Mountbatten. Bylo zapotřebí vybrat si nepřátelský radar, který by byl v dosahu letounů a který by bylo možné „rozebrat a převézt“ ke zkoumání. Štěstí stálo na straně Britů. Německé velení totiž umístilo radar s označením „Würzburg“ radarového komplexu Freya, nedaleko francouzského městečka Brunéval. Plánování mohlo začít.

Mountbatten sám navrhl využít potenciálu výsadkových vojsk, které po splnění úkolu bude transportováno zpět do Británie pomocí válečného námořnictva. Někteří z generálů namítali, proč nevyužít jednotek Commandos, které by se vylodili na plážích a probily se k samotné radarové stanici. Odpověď lorda Mountbattena byla prostá, leč velmi výstižná: „Nebudeme mít tolik času!“ Bylo to velmi logické. Ačkoliv se radar nacházel přibližně 180 metrů od pobřeží, přístup k ní byl hájen německými vojáky na útesu, který lemoval pobřeží. Pokud by se útočící jednotky dostaly do bojů s obránci, osádka radaru by měla dost času zničit strategické součástky a operace by skončila dříve, než by začala.

Vybraní muži z roty C, byli informování o účasti, jejich jednotky, na speciálním cvičení, které mělo předvést užitečnost výsadkářů Válečnému kabinetu. Trénovali obsazení objektů, zaujetí kruhové obrany, probíjení z obklíčení. Výcvik byl velmi náročný, ačkoliv byl určen pro cvičení. Mezitím, co rota C neustále zdokonaluje své umění boje, z řad královských ženistů je vybrán odřad sedmi mužů, které doplní osmý muž, příslušník RAF (specialista na radarové instalace). Jejich trénink je poněkud odlišný. Odřad těchto osmi mužů dostane k dispozici britský radar pro řízení dělostřelby a učí se jej rozebírat do prvodílů a opětovně jej skládat. Dva z nich dostávají speciální školení, kde se seznamují s německou technologií.

Finální zkouškou tohoto odřadu, je zvládnutí rozebrání klíčových přístrojů radaru, pořízení jeho nákresu a fotografií do třiceti minut. Více času není a nebude. Vše zvládali na výbornou, ale začaly se ozývat hlasy, které trvaly na zajmutí, alespoň jednoho člena německé obsluhy radaru. Úkol začíná svou složitostí převažovat možnosti provedení. Ale za pokus to stojí. Plánování skončilo, stejně tak i výcvik. Nyní se mezi plán a finální provedení připletl faktor, který nemohl nikdo ovlivnit. Počasí. Mountbatten vyžadoval noc za úplňku a příliv, jelikož nemohl riskovat, že záchranná plavidla uvíznou na písčitých dnech pláží. 24. února 1942, kdy byla operace připravena k provedení došlo k jejímu odvolání, jelikož počasí se prudce zhoršilo. K jeho zlepšení došlo až za tři dny. Operace se musela provést teď nebo nikdy.

27. února 1942 – na letišti Tuxton zaburácí motory dvanácti bombardérů a do tmy vzlétají bombardéry Whitley se 120 muži na palubách. Těsně před odletem byl výsadkářům podán čaj s řádnou dávkou rumu. Později jeden výsadkář vzpomínal, že tento nápoj zapůsobil během letu velmi močopudně, ale na vysvlékání z celé výstroje nebyl čas.

28. února 1942 – je krátce po půlnoci a po krátkém pádu přistávají první družstva výsadkářů nedaleko Brunévalu. Přibližně 500 metrů severně, od současné pozice, mohou spatřit siluetu domu. Ihned po seskoku horečně odepínali popruhy padáků, sahali po zbraních a zaujímali kruhovou obranu, připraveni čelit německému útoku. Hrobové ticho narušoval pouze vítr vanoucí po holé planině a vzdálené burácení motorů bombardérů. Němci netuší, že půl kilometru od nich se nachází celá rota britských výsadkářů, včetně osmi specialistů připravených na demontáž jejich radaru. Po opadnutí prvotních obav z protiútoků se výsadkáři začali seskupovat a ulevovat si do sněhu. Čaj musel ven. (Ráno muselo být velmi zajímavé najít 120 padáků, spousty stop a mnoho žlutých podpisů ve sněhu ???? ). Výsadkáři se rozdělili do dvou skupin. První skupina čítající padesát mužů + specialisté) se dala směrem k radaru, vedl ji osobně major Frost. Druhá skupina o síle sedmdesáti mužů byla určena pro krytí útočné skupiny, proto se držela dále za první skupinou.

Major Frost obklíčil radar a přilehlou budovu, která mohla být kasárnami pro německé vojáky. Vše bylo připraveno. Frost se s dalšími čtyřmi muži dostal až k přilehlé budově. Z kapsy vytahuje píšťalku a přikládá ji ke rtům. Určitě cítí, jak je ledová. Ostrý hvizd prořízne idylickou zimní noc. V ten moment se rozpoutá souvislá palba. K Frostovu překvapení se v budově nachází jediný voják, který padne během chvilky. Boj je během několika minut u konce. Palba utichá. Zatímco je radar dobyt, v jeho okolí je najednou zmobilizováno sto příslušníků wehrmachtu. Krycí skupina má plné ruce práce.

Během obsazování radaru bylo zabito 5 ze 6ti operátorů radaru. Šestý operátor se v panice dal na útěk do tmy, ale spletl si směr útěku a po chvilce se řítí z kraje útesu. Naštěstí pro něj se stihne zachytnout okraje. Z tmy se vynoří ruka a pomáhá mu zpět na pevnou zem. Zatím ještě netuší, že se stává britským zajatcem. Odřad specialistů se pustil do demontáže zařízení a pořizování dokumentace. Na řadu tedy přichází jemná práce.

Ani Frost netuší, že v obraně britského perimetru je veliká trhlina. Dvacet výsadkářů bylo omylem vysazeno tři a půl kilometru od radaru. Cesta pro německé jednotky byla otevřená.

Demontáž pokračuje pomalu. Anténní systém je opatrně odinstalován, avšak ostatním přístrojům se jen tak lehce nechce ze svých uložišť. Klidná práce specialistů je přerušena palbou. Místnostmi radaru se prožene dávka střel. Major Frost spatří jak k radaru směřuje kolona vozidel. Není již čas. Šroubováky specialistů střídají páčidla a polní lopatky výsadkářů. Kde je síla a vůle, tam jde vše. Přístroje jsou odstraněny a je na čase prásknout do bot. Frost organizuje rychlý ústup na útes směrem k majáku na mysu Cap d'Antifer. Po jeho dosažení dojde k přestřelce mezi výsadkáři a Němci na útesu. Když už situace vypadá žalostně, dorazí k Frostovi dvacet výsadkářů, kteří poklusem zdolali více jak tři kilometry. S jejich pomocí jsou Němci doslova převálcováni a další dva zajati. K Frostovi se připojil i krycí oddíl. Nyní byla poslední linií Britů pláž. Spojaři se snaží navázat spojení s plavidly. Jak již bývá zvykem, co se může pokazit se i pokazí, platí dokonale. Ani jedna radiostanice nedokáže navázat spojení a Němci se blíží. Frost proto vystřelí dvě červené světlice. Signál nouze. Výsadkáři se kryjí za kameny a připravují se na krutý finální boj. Za nimi leží ranění kamarádi a kusy radarového příslušenství. Němci jsou blíž a blíž. „Čluny!!!“ ozve se za majorem Frostem. Opravdu. Transport je na místě, Frost neváhá a přikazuje svým mužům nalodit se. Nejdříve ranění, zajatci, přístroje a pak ostatní. Osádky člunů zahajují krycí palbu a potlačují tak Němce na útesu. Palba neustává, dokud se čluny neztratí v noci. Později se ke člunům připojilo letecké krytí a všichni se vrátili do Británie.

Operace Biting byla velmi úspěšná. Výsadkáři získali vše, co bylo zapotřebí. Ztráty na jejich straně byli: 2 mrtví, 7 zraněných a 6 nezvěstných. Díky tomu, že výsadkáři využili hrubé síly k demontáži, získali britští specialisté na radary vše co potřebovali a mohli tak zjistit, s čím Němci operují. Všichni účastníci této operace získali mezi svými kolegy čestné místo nájezdníků z Brunévalu.

(Autor: Daniel Sviták)
Foto zdroj: en.wikipedia.or­g/wiki/Operati­on_Biting

VAROVÁNÍ!
Právě vstupujete na stránky skupiny Heart Warrior.

Tato skupina si dává za cíl spojovat lidi se stejnými zájmy, kterými jsou: střelectví, zbraně, historie, aktuální dění v oblastí vojenství a celkově události, které hýbou světem. Proto se na následujících stránkách můžete setkat s články, fotografiemi a videi, které svým charakterem mohou být pro některé jedince znepokojující.

Zvažte tedy, zda-li opravdu chcete pokračovat v prohlížení stránek Heart Warrior.

(Prohlašujeme, že svou činností nepropagujeme žádné hnutí ani politické názory potlačující svobody jednotlivců, či skupin.)