Operace „IZOTOP“

První úsek letu z Bruselu do Vídně, kde dojde k doplnění zásob paliva a nalodění se zbytku cestujících. Právě je na palubě rovných sto cestujících. Možná některým cestujícím neuniklo, že na palubu nastoupili také čtyři snědé osoby dva muži a dvě ženy, kteří působili na venek poněkud nervózněji. Možná, že tuto nervozitu přikládali strachu z létání, kdo ví. Nervozita opadla, právě když letoun přelétal nad jugoslávským územím. V tento moment se na smluvený signál, odhalila pravá identita únosců. Čtyři Palestinci z organizace Černé září, třímají v rukou granáty, revolvery a dokonce dva kilogramy výbušnin. Okamžitě, dle prodělaného výcviku, zaujímají strategická místa v letounu a velitel teroristů okamžitě vpadne do pilotní kabiny. Piloty velmi zaskočilo, když jim terorista se zbraní v ruce přikázal pokračovat do Tel Avivu. Častokrát se stávalo, že si vyžádali změnu kurzu do spřátelené arabské země.

Na palubě dochází k obvyklé selekci, kdy jsou židovští cestující odděleni od nežidovských. Máme tu tedy dvě skupiny rukojmích. 67 židů a 23 nežidovského vyznání + 10 příslušníků posádky. Do prvního vyjednávání s velitelem teroristů se vložil kapitán letu Reginald Levy. Ačkoliv nikdy podobnou situaci nezažil, daří se mu vyjednat několik úlev. Především je mu dovoleno uklidnit cestující. Levy neváhá, jelikož na palubě je i jeho manželka. Do palubního rozhlasu nazývá teroristy přáteli, čímž je trošku překvapí. Teroristé si myslí, že kapitán sympatizuje s jejich myšlenkou. Nic nebylo dále od pravdy. Kapitán využije chvilkové nepozornosti a do Izraele vysílá nouzový signál o únosu letadla. Toto dává Izraelské straně spoustu času na přípravy osvobozovací akce. Plánování se ujímá Moše Dajan. Začíná se rodin plán operace „Izotop“.

Kdo by se mohl asi účastnit osvobozovací operace? Možná muži ze Sajeret Matkal, kteří prokázali svou odvahu a dravost při mnoha akcích během šestidenní války. Zejména pak někteří. V tuto chvíli velí jednotce major Ehud Barak.

Letoun se mezitím blíží k pobřeží Izraele a chystá se na přistání na letišti Lod (dnes Ben Gurionovo letiště). Sajeret Matkal a ostatní složky už zde čekají. Letoun je po přistání odstaven na nejvzdálenější runwayi (aby nedošlo k náhodným obětem, jelikož místní letiště je velmi rušné). Začalo vyjednávání mezi teroristy a Izraelci. Požadavky teroristů jsou vesměs podobné jako vždy. Propuštění na 300 palestinců, kteří jsou vězněni v Izraeli, jinak dojde k odpálení letadla. Jelikož Izrael nikdy nevyjednává, tyto podmínky ihned zavrhl a začala hra vyjednávání o čas. Vyjednávač dostal nelehký úkol. Celou noc musel držet teroristy vzhůru a bavit se s nimi o různých tématech. Dle výpovědí se bavili o všem možném, přes filmy, sport až po sex. Během vyjednávání se v noci k letounu přibližuje několik mužů od Sajeret Matkal a poškozují letoun na tolik, aby nemohl znovu vzlétnout (vyřazují hydrauliku a ničí pneumatiky). Je to riskantní část mise, jelikož může dojít k jejich odhalení. Ale teroristé jsou natolik unavení, že nic nepostřehnou. Ehud Barak mezitím vymýšlí geniální plán na osvobození.

Druhého dne v 9:00 začíná nové vyjednávání. Na radu Ehuda Baraka je s teroristy jednáno tak, aby věřili, že Izrael kapitulovala a splní veškeré jejich podmínky. Mezi teroristy zavládne mírná euforie. Avšak vyjednávač požádal, aby jim poslali po jednom z cestujících poslali vzorek výbušniny, jelikož nutně musí přesvědčit Moše Dajána o nebezpečí situace. Teroristé mají jasno koho vyslat. Poslem se stává jejich „spojenec“ kapitán Levy. Dalo by se hovořit snad o naivitě teroristů, nebo o dokonalém zvládnutí situace ze strany Levyho.

Ten ochotně odnáší vzorek výbušniny, ale také ochotně sdělí veškeré detaily a popíše situaci na palubě bezpečnostním složkám. Poté se vrací zpět do letounu. Teroristům sdělí, že Izraelci opravdu propustí vězně a pak ještě dodá, že si všiml, že letounu ušel tlak v pneumatikách. Teroristé proto žádají skrze vysílačku okamžitou opravu letounu a už se vidí jak odlétají do Káhiry. Začínají se otevřeně radovat. Mezitím se k letounu blíží 16 mužů, techniků v bílých kombinézách letecké společnosti El Al. Zejména jeden technik se zapíše svým hrdinstvím do dějin Izraele a stane se i jejím premiérem. Není to nikdo jiný než Ben „Bibi“ Netanjahu. Pomalu se přibližují k letounu a dostávají se pod jeho trup, kde předstírají opravu. Teroristé se radují, jak konečně porazili Izrael.

Ani jeden z teroristů netuší, že jejich skromná oslava se blíží k nečekanému konci. Týmy mechaniků se dělí na pět skupin a zaujímají místa u nouzových východů. Žebříky, které měli opřené o podvozky, se nyní opírají o křídla letounu. Odpočítávají se poslední sekundy. Teroristé nepřestávají slavit. Ozve se zarachocení zámku dveří. Teroristé netuší, co se děje. Na palubu najednou vtrhne několik bílých přízraků. Teroristé místo aby ihned odpálili bombu začnou bezhlavě střílet. Je už pozdě. Velitel teroristů padá s průstřelem hlavy a jeho druhý kolega po mnohočetným průstřelu hrudi. Oba na místě mrtví. Jejich ženské kolegyně mají větší štěstí, jedna je pouze postřelena a druhá je pouze omráčena, ihned poté, co jí je odebrán z ruky granát RGD. Přestřelka musela být velmi divoká, jelikož střelná zranění utrpěli i někteří cestující, dokonce i Ben Netanjahu byl postřelen vlastní palbou. Později jedna z postřelených cestujících umírá v nemocnici. Jednalo se o jednu z prvních osvobozovacích operací, která skončila naprostým úspěchem. Celkem trvala pouhých 90 sekund. Takováto potupa pro Černé září neskončila bez odplaty. Do mnichovské tragédie zbývají měsíce. Letoun společnosti SABANA dále létalo a později bylo odkoupeno Izraelem a dodnes je exponátem v muzeu Izraelského vojenského letectva. Obě teroristky byly za deset let propuštěny výměnou za zajaté izraelské vojáky.

(Autor: Daniel Sviták)
Foto zdroj: cs.wikipedia.or­g/wiki/Operace_I­zotop

VAROVÁNÍ!
Právě vstupujete na stránky skupiny Heart Warrior.

Tato skupina si dává za cíl spojovat lidi se stejnými zájmy, kterými jsou: střelectví, zbraně, historie, aktuální dění v oblastí vojenství a celkově události, které hýbou světem. Proto se na následujících stránkách můžete setkat s články, fotografiemi a videi, které svým charakterem mohou být pro některé jedince znepokojující.

Zvažte tedy, zda-li opravdu chcete pokračovat v prohlížení stránek Heart Warrior.

(Prohlašujeme, že svou činností nepropagujeme žádné hnutí ani politické názory potlačující svobody jednotlivců, či skupin.)