Přestřelka v Miami 11. dubna 1986

11. dubna 1986 došlo k ozbrojenému střetnutí dvou, zcela protichůdných, skupin lidí. Na jedné straně máme tajné agenty FBI a příslušníky SWATu v celkovém počtu osmi lidí, zatímco na straně druhé máme dva válečné veterány, kteří se rozhodli pro kariéru bankovních lupičů. Až po roce jejich loupežného řádění došlo ke stažení smyčky kolem krku … ale komu vlastně? Svou roli v této tragické přestřelce sehrála zejména palebná převaha, špatná taktika zasahujících policistů, nevhodné střelivo a celkové podcenění situace.

Od roku 1985 byl na Floridě a v okolních státech (proto byla vyšetřováním pověřena FBI) hlášen enormní výskyt bankovních loupeží. Jednu věc měly tyto loupeže společnou. Prováděli je dva bílí muži, oblečeni v tmavých overalech, s obličeji krytými v lyžařských kuklách. Jejich počínání bylo velmi nebezpečné. Při náznaku sebemenší nespolupráce obvykle následovala ihned střelba. Častokrát došlo k zabití nebo postřelení členů bankovní ochranky. Byl zaznamenán i případ, kdy tito muži po vyloupení banky postřelili nezúčastněného civilistu Josého Colloreda, který zrovna zaparkoval na parkovišti u banky, okradli ho a odjeli i s jeho vozem. Když už, tak už! Na základě jeho svědectví došlo k identifikování obou mužů.

S kým FBI má tu čest? Dva bývalí veteráni vietnamské války William Platt a Michael Matix, kteří se nedokázali, jako hromada dalších veteránů Vietnamu, začlenit zpět do společnosti a vést „normální život“. Matix a Platt se znali již od roku 1967. V armádě byli hodnoceni jako dobří a pohotoví střelci. Nikdy o nich nebylo známo, že by užívali drogy, či jiné omamné látky. Snad i jejich bývalý výcvik velmi ztížil práci FBI s jejich dopadení.

Je 11. dubna roku 1986 a černý Chevrolet Monte Carlo (který byl ukraden téměř před rokem J. Colloredovi) s poznávací značkou NTJ 891 byl spatřen před další z vykradených miamských bank. Nasedají do něj dva muži a rozjíždí se směrem pryč od banky, které právě ulevili od finančního obnosu, směřují na dálnici. Tento postup jim pokaždé vyšel, jelikož se okamžitě ztratili z okruhu pátrání. Tentokrát je však štěstí opouští velmi brzy. Nedaleko od banky je míjí neoznačený policejní vůz s agentem FBI Groganem. Poznává je a okamžitě zahajuje pronásledování. Současně dává rádiem informaci na dispečink svému nadřízenému zvláštnímu agentovi McNeillovi, který je pověřen vrchním dohledem, nad koordinací všech operací FBI ve městě. Reakce, která od McNeilla následovala, neměla obdob. Navzdory faktu, že se jednalo o staršího člena sboru, zafungovala tzv. lovecká horečka. Jeho následné rozhodnutí spustilo začátek tragédie. Vydal příkaz třem vozům s dvoučlennými osádkami, aby jeli podpořit agenta Grogana při pronásledování a sám se vydal k vozu, aby svou přítomností podpořil své muže (nebo spíše cítil chuť slávy?)

V následné honičce se projevila McNeillova skvělá místní znalost, jelikož po chvilce křížil cestu pronásledovanému vozidlu. Zřejmě si všiml, jak spolujezdec manipuluje se zbraní, proto si zachoval odstup a pokračoval v pronásledování. Po přípojení dalších dvou vozů FBI k McNeillovi a Groganovi došla veliteli FBI trpělivost a rozhodl se vůz pachatelů zablokovat manévrem známým jako: Kleště. Bohužel Matix, který byl zkušený řidič, dokázal tuto snahu vymanévrovat a z plánovaného sevření vyklouznout. Ne na dlouho. Na scéně se objevuje další vůz FBI řízený agentem Manauzzim (ten v očekávání střelby připravil svůj revolver S&W M13 na sedadlo spolujezdce, aby ho později nemusel později hledat!!!). Agent Manauzzi dohání pronásledovaný vůz a na nedalekém parkovišti se mu jej podaří vytlačit ze silnici a navést ho přímo proti silnému stromu. Náraz. Chevrolet byl zastaven o strom. Vpravo od něj stojí prázdná vozidla. Vlevo od něj stojí vůz agenta Manauzziho. Oba zločinci jsou uvězněni uvnitř a na místo dorážení další vozy FBI, které Chevrolet dokonale zablokují. Ukázková akce, řeklo by se. O sekundu později je vše jinak. Na místě se nyní nachází tři vozy FBI s pěti agenty)

Agenti FBI byli vyzbrojeni revolvery S&W M 13 ráže .357 Magnum a revolverem Chief Special ráže .38. 3 Příslušníci jednotky SWAT byli vybaveni samonabíjecími pistolemi S&W M 459 ráže 9mm. Výzbroj celkem dostačující na přestřelku do vzdálenosti deseti metrů. Problém se ukrýval ve střelivu. Jelikož se FBI obávala, že při přestřelkách bude docházet ke zranění kolemjdoucích civilistů, zavedla jednotnou munici všem složkám. Byly jí náboje Winchester Silvertip s expanzivní střelou. Jejich předností je zastavovací účinek, avšak díky snížené prachové náplni, nedokážou probít cíl na větší vzdálenost (př. 20 metrů je sakra velká vzdálenost). V některých vozech FBI byly umístěny brokovnice Remington 870 ráže 12‘.

V rukách Platta a Matixe, se skrývala poněkud razantnější palební síla. Platt byl vyzbrojen puškou Ruger Mini-14 kalibru .223 Rem. Matix držel brokovnici S&W M 3000 ráže 12‘. Jako záložní zbraně měli revolvery S&W M 586 kalibru .357 Magnum s šestipalcovou hlavní. A určitě nepoužívali střelivo Silvertip.

Zpět k situaci na místě budoucí přestřelky, do které zbývají vteřinky. Agent Manauzzi je ve svém voze zaneprázdněn hledáním svého revolveru, který mu nárazem vozu sklouzl pod sedadlo spolujezdce. Platt mezitím s ledovým klidem zvedá svou pušku a pálí několik ran po Manauzzim, který je skrčen ve svém voze. Střely mu prolétávají nad hlavou. Zanechá hledání a vyskakuje ze svého vozu. Platt zaznamenává první zásah. Agent Manauzzi leží na zemi vedle svého vozu s těžkým zraněním, zatímco ostatní agenti se kryjí za svými vozy. Ve stejném okamžiku se na místo přiřítí agent McNaill a zastavuje u raněného Manauzziho. Jakmile spatří raněného agenta, snaží se obléci neprůstřelnou vestu, kterou má na sedadle, ale nedaří se mu zapnout, proto ihned vyskakuje z vozu za doprovodu 14ti střel, které na něj vypálil Platt. Běží se rychle schovat za motor vozu raněného agenta Mannauz. a instinktivně pálí ze svého revolveru čtyři rány ze vzdálenosti tří metrů. Nedokáže zasáhnout ani jednoho z pachatelů. Sám McNaill je v tento moment zasažen do pravé paže, reflexivně ještě vystřelí dva zbývající náboje. Od tohoto momentu se bude snažit svůj revolver přebít levou rukou náboji, které má v pravé kapse svého saka.

Do dvou minut od zahájení přestřelky doráží na místo poslední vůz s agenty Hanlonem a Mirelessem. Vozidlo zastavuje na protějším chodníku a agent Mireless bezmyšlenkovitě popadá brokovnici a běží na pomoc raněnému McNaillovi. Když už je skoro u něj, zasahuje ho Platt dvěma střelami do pravé ruky a pravé nohy. Mireless se už může jen odplazit do krytu. Postřelenému McNaillovi se vybaví, že má ve svém voze také brokovnici. Přikrčený se pro ni vypraví. Díky rozestavěným vozům má Platt ztížený výhled, proto se okénkem začne sunout ven z vozu. Zde do děje vstupuje příslušník SWATu agent Dove. Bezvadně zamířenou střelou prostřelí Plattovi ruku a hrudník. Bohužel, ačkoliv střela směřuje k srdci, nemá již takovou energii aby prošla dále a zastavuje se u plic. Platt byl vážně raněn, avšak jeho bojeschopnost a agresivita ještě vzrostla. Dostane se z vozu a nedbaje střílejícího agenta Dovea si nalézá výživnější cíl. Hlava agenta McNailla. Padají další výstřely a McNaill je definitivně vyřazen z boje. Střely mu prochází ramenem a tváří. (Toto vše se odehrává v prvních 2 – třech minutách přestřelky.)

Agent Hanlon, který dorazil společně s Mirelessem nyní vyciťuje svou příležitost a rozbíhá se proti vozu, kde stále sedí Matix. V rychlém sledu pálí všech pět ran ze svého Chief Specialu. Matixe nezasáhne ani jednou. Matix neváhá a opětuje palbu. Jednou ranou ze své brokovnice ho zasahuje do pravé ruky a ramene. Následný šok ze zásahu Hanlona vyřadí z jakéhokoliv boje. Agent Grogan, který zahájil pronásledování vozu sehrál snad nejsmutnější roli v celé přestřelce. Ačkoliv byl jedním z nejelitnějších příslušníků SWATu, trpěl jednou fyzickou vadou. Silná krátkozrakost, kterou kompenzoval brýlemi pro něj nebyla v předešlém výkonu služby žádnou překážkou. Byl hodnocen jako nejlepší střelec a byl i střeleckým instruktorem. Kdo mohl vědět, že zrovna 11. dubna si své brýle omylem ztratí při vystupování z auta. Snaží se hledat brýle na zemi kolem vozu. Platt mezitím přichází k ležícímu Hanlonovi a vpálí mu do břicha dvě střely. Nedaleko zahlídne Grogana, jak bloudí kolem svého vozu. Snadný cíl, který končí s průstřelem hrudi. Proč nezasáhli ostatní agenti? Byli ranění, mrtví, nebo přebíjeli revolvery.

Matix se souká ven z Chevroletu a Platt mezitím obíhá Groganův automobil. Naráží na agenta Dovea, který právě přebíjí svou pistoli. Setkání ukončují dvě střely vypálené z bezprostřední blízkosti do zad Dovea. Toto vše pozorují z povzdálí agenti Orrantia a Risner (poslední nezranění agenti). Risner ve vzteku pálí ze své pistole na Platta. Ani jednou nezasáhne. Další snahy zločinců směřují k opuštění místa přestřelky. Těžce raněný Platt usedá na místo řidiče, ale nedaří se mu vůz nastartovat.

Raněný agent Mireless se probírá z počátečního šoku a začíná jednat. Pokouší se pouze levou rukou manipulovat se svou brokovnicí. Svírá ji křečovitě mezi koleny a snaží se přebít. Podařilo se. Čtyřikrát vystřelil, při tomto namáhavém přebíjení a zasáhl jak Platta tak i Matixe. Oba, již dost zranění, zločinci stále nejeví náznaky konce boje. Matix vypálí proti Mirelessovi ze své brokovnice a zraňuje ho v obličeji. Platt, který silně krvácí, vystupuje opět z vozu a pomalou chůzí kráčí k Mirelessovi. Pušku nechal v autě a má pouze svůj revolver. Na pět kroků od agenta Mirellese vypálí proti agentovi všech šest ran. Ani jednou nezasáhne. Mireless nečeká na svou popravu a levou rukou vytahuje svůj revolver také. Jakmile dozní Plattovy výstřely, přebírá slovo raněný Mireless. Ačkoliv nikdy netrénoval střelbu slabou rukou předvádí excelentní výkon. Třikrát zasahuje Platta a dvakrát v autě sedícího Matixe. Platt se stále drží na nohou a vrávorá zpět k vozu. Zřejmě pro svou pušku. Mireless nečeká a poslední ranou zasahuje hlavu a Platt okamžitě umírá. Matix umírá několik sekund po něm.

Za těchto pět minut trvající přestřelku bylo vypáleno kolem 140 výstřelů. A výsledek. Dva mrtví zločinci versus dva mrtví a čtyři těžce ranění agenti FBI a SWATu. Dva policisté za celou přestřelku ani nevystřelili. Agenti Dove a Grogan zemřeli na místě. McNeill, Hanlon a Mireless přežili, avšak s těžkými a trvalými následky. McNaill byl do konce života ochrnutý na všechny čtyři končetiny, jak velká cena za trochu slávy. Manauzzi se uzdravil zcela. Jediní dva agenti zůstali bez zranění Risner a Orrantia, jelikož se celou dobu drželi v pozadí.

Tato přestřelka opět zavedla diskuze o výcviku a výzbroji agentů FBI a policistů. Především se do popředí dostala taktika při podobných akcí.

Nic však nemění na tom, že přestřelka v Miamské čtvrti Howard ze dne 11. 4. 1986 zůstane černým dnem pro americkou FBI.

(Autor: Daniel Sviták)
Foto zdroj: policemag.com/ar­ticles/photos/2061/5-gunfights-that-changed-law-enforcement/2722­.aspx

VAROVÁNÍ!
Právě vstupujete na stránky skupiny Heart Warrior.

Tato skupina si dává za cíl spojovat lidi se stejnými zájmy, kterými jsou: střelectví, zbraně, historie, aktuální dění v oblastí vojenství a celkově události, které hýbou světem. Proto se na následujících stránkách můžete setkat s články, fotografiemi a videi, které svým charakterem mohou být pro některé jedince znepokojující.

Zvažte tedy, zda-li opravdu chcete pokračovat v prohlížení stránek Heart Warrior.

(Prohlašujeme, že svou činností nepropagujeme žádné hnutí ani politické názory potlačující svobody jednotlivců, či skupin.)