Star M205 UltraStar

V dnešním příspěvku bych vám rád představil svoji „devítku“. Pokusím se vám ji představit svými slovy, takže se předem omlouvám za případné drobné nesrovnalosti, pokud si nějaké informace nepamatuji přesně.

Na střelnici se mě lidé často ptají, s čím střílím. Když jim představuji svoji pistoli, zjišťuji, že málokdo zná tento model, případně i značku bývalé špičkové španělské zbrojovky. Španělská Star, podobně jako Astra nebo Llama, patřila k velmi dobrým výrobcům zbraní ve 20. století. Jejich produkty byly kvalitní a levné. Star se projevila jako výrobce spolehlivých levných revolverů, mezi samonabíjecími pistolemi byla velmi oblíbená kompaktní ocelová pistole M43 FireStar. Jejich krátké zbraně byly mnohdy používány jako služební, policejní, nejen ve Španělsku, ale i v jiných zemích, zejména ve spojených státech, kam byly dováženy nejvíce společností Interarms. S krachem zbrojovky, jenž byla v r. 1997 zrazena vlastní vládou, skončila i výroba těchto zbraní, které naznačovali světlou budoucnost španělskému zbrojnímu průmyslu.

Koncem osmdesátých let začala být znát potřeba doplnit portfolio o moderní polymerovou zbraň, která by byla konkurenceschopná k ostatním výrobcům, zejména rakouskému Glocku. Během několika let vznikla M205 UltraStar, na trh byla uvedena v r. 1993 (jiný zdroj uvádí 1995). Ultrastar byla navržena pro dvojřadý zásobník s kapacitou 14 ran, ale díky omezení kapacity zásobníků v USA v 90 letech byla seškrcena a na to konto byla zásobníková šachta vyztužena podélnými žebry, která dodávají zbrani vynikající tuhost. Velmi oblíbená byla tato zbraň u amerických informačních služeb.

Samonabíjecí pistole kompaktního rozměru využívá klasický browningův systém. Vyráběla se v rážích 9mm Luger a .40 S&W(s kapacitou 8+1). Má polymerový rám se zalitými ocelovými vodítky, závěr z kvalitní oceli. Uzamčení závěru je řešeno hranolem do výhozního okénka a nuceným poklesem hlavně. Spoušťový mechanismus je kontejnerový SA/DA s vnějším kohoutem. Pojistka je otočná v zadu na boku závěru, oboustranná s decockerem. Zásobník je plechový, jednořadý, s kapacitou 9 nábojů, vypouštění se dá přestavit i na levou ruku.

Tuto zbraň jsem si koupil jako jednu ze svých prvních a jako úplně první devítku. Při výběru jsem koukal hlavně po ceně a když se objevila kompaktní devítka za 3,500Kč, nebylo moc co řešit. Kolik znáte devítek za tuhle cenu? Můžu určitě říct, že užitná hodnota zdaleka převyšuje částku, kterou jsem za ni dal. S touto pistolí jsem za tři roky vystřílel přes 5000 ran bez nějakých větších problémů. Za celou dobu jsem měl jen několik zádržek. Krmit se nechá veškerým střelivem, není vůbec vybíravá. Spouští a přesností střelby je podle mě srovnatelná s CZ75 D-Compact, při střelbě se chová úplně normálně, kultivovaně. Většina dílů mechaniky jsou doobrobené výkovky, což jako strojař velmi oceňuji, protože takové díly jsou prakticky věčné. Jediný problém byl se záchytem závěru, kde jsem musel pilníkem trochu přibrousit hranu. Teď zachytává spolehlivě, při tvrdším zaražení zásobníku spadne a nabije sám, na což se dá zvyknout a zrychluje to přebíjení. Ergonomie je poměrně dobrá, ale pro svoje velké ruce jsem musel vytisknout patku na zásobník, aby se mi při střelbě nesklouzával malíček. Díky vyztužení v zásobníkové šachtě je zbraň úžasně tuhá, na první dojem byste nevěřili, že to je jenom polymer. Nesnáším všechny ty tenké skořápky, kdy čekám, až se mi ten glock nebo číza rozsype v ruce. Téměř jedinou, ale o to větší bolestí této zbraně je zásobník. Kapacita devět ran je pro nošení asi dostatečná, ale na blbnutí na střelnici to je tragicky málo. A samozřejmě s tím, že zbraň není od r. 1997 vyráběna a výrobce neexistuje, je dostupnost zásobníků, ale i jiných náhradních dílů, naprosto tragická.

Vzhledem k tomu, že už jde dnes víceméně o raritu, si tuhle mršku rád nechám, i když časem plánuji nějakou tu plastovou hračku trochu modernějšího charakteru. Je to přece jen kus zbrojní historie a strojařského umu, a to se přece počítá.


VAROVÁNÍ!
Právě vstupujete na stránky skupiny Heart Warrior.

Tato skupina si dává za cíl spojovat lidi se stejnými zájmy, kterými jsou: střelectví, zbraně, historie, aktuální dění v oblastí vojenství a celkově události, které hýbou světem. Proto se na následujících stránkách můžete setkat s články, fotografiemi a videi, které svým charakterem mohou být pro některé jedince znepokojující.

Zvažte tedy, zda-li opravdu chcete pokračovat v prohlížení stránek Heart Warrior.

(Prohlašujeme, že svou činností nepropagujeme žádné hnutí ani politické názory potlačující svobody jednotlivců, či skupin.)