Test pouzdra MDJCustom IWB Holster

Recenze:

Hybridní pistolové pouzdro pro vnitřní nošení – MDJ Custom Holsters. Každý, kdo se rozhodne nosit zbraň, ji musí nosit v něčem. Tím něčím je z pravidla pistolové pouzdro. Možností nošení zbraně je v dnešní době opravdu mnoho. Vnější opasková pouzdra, podpažní, kotníková, zbraňové ledvinky, zavazadla vybavená uchycením pro zbraň atd. Jednou z možností, která je v českých zemích bezesporu na vzestupu, je nošení zbraně ve vnitřním opaskovém pouzdře. Takzvaná IWB (z anglického „Inside the Waistband“) pouzdra se vyrábějí v nepřeberném množství druhů, materiálů a variant uchycení k opasku. Od nylonových, přes kožené a plastové, až po jejich kombinaci. Poslední zmíněná možnost, tedy kombinace kůže a plastu, zpravidla Kydexu, se těší velké oblibě za velkou louží. Výrobců těchto pouzder je opravdu mnoho. Od prémiových a vyhlášených značek, jako jsou Crossbreed, BladeTech, nebo White Hat Holsters, po malé rodinné firmy s víceméně lokální působností a především různou kvalitou produkce. Pouzdra renomovaných firem jsou svou kvalitou i cenou srovnatelná. Cena se pohybuje od 80ti do 100 dolarů dle zvolených možností, což vzhledem k ceně dolaru, nákladům na dopravu a daním, není málo a finální cena takového pouzdra může atakovat čtyřtisícovou hranici v korunách. Druhou možností je najít menšího a méně známého výrobce, který bude pouzdra nabízet za méně než polovinu. Samozřejmě vyvstává otázka, jak je to s kvalitou? Nezbývá, než zjistit… MDJ Custom Holsters Jednou ze společností zabývajících se výrobou takových pouzder je i MDJ Custom Holsters. Malá rodinná firma založená v roce 2010 má v nabídce cca 10 druhů pouzder, většinou vnitřních, u kterých si samozřejmě můžete zvolit barvu, fixní či nastavitelné sevření, nebo třeba různé klipsy pro uchycení na opasek. V nabídce mají velmi širokou paletu zbraní, pro které pouzdra vyrábějí. Nechybí značky jako Glock,Beretta, Colt, CZ, ale třeba i zbraně jako Makarov, či Tokarev. Co však společnosti chybí je vlastní web, Mají pouze e-shop běžící na platformě BigCommerce. Vše ale funguje jak má, zboží je přehledné a dobře popsané. Mimo US také posílají (což není pravidlem, vzhledem k zákonům, restrikcím a především byrokracie při prodeji zbraní a věcí okolo, která se na pouzdra sice nevztahují, ale mnoho firem, i těch větších se proto raději věnují trhu US), nezbývá než objednat.

Balíček na poště

Objednávka na standardní vnitřní hybridní pouzdro (IWB standard hybrid Leather-Kydex Holster) pro Glock G19, vylepšené o nastavitelné sevření, v černé barvě je přijata bez problémů. Potvrzeno, zaplaceno a po týdnu je pouzdro na stole.

Obsah balení

Krom samotného pouzdra a faktury balení dále obsahuje sadu na nastavení sevření pomocí různě vysokých gumových podložek, pár náhradních šroubků kovové podložky pod šrouby a malé balení tekuté závlačky. To nebývá standardem ani u větších výrobců.

Pouzdro

Na první pohled pěkné, čistě zpracované. Zadní strana poctivá hovězí hlazenice, pečlivě opracovaná. Přední Kydexová skořepina perfektně lícuje. U pouzdra lze mimo síly sevření nastavit také výška a úhel natočení zbraně. To je samozřejmě individuální záležitost, ale pouzdro je již „z fabriky“ nastaveno dobře. Zbraň v pouzdře sedí a při ukládání se ozve typické kliknutí, známe z kydexových pouzder.

Nošení

Důvodem popularity těchto pouzder je jejich pohodlí při nošení v poměru k utajenosti/skrytí zbraně. Poměrně velká plocha kůže se rovnoměrně rozprostře a pouzdro tak nikde netlačí, neposunuje se. Samozřejmě jako všechna pouzdra, někomu bude vyhovovat více, někomu méně. Záležet při tom bude na několika faktorech. Zbraň, umístění pouzdra a především pak postava nositele. Pro mě, s postavou 190 cm, 93kg jsou tyto pouzdra opravdu pohodlná, i když se musí ze začátku „roznosit“ vyjímkou není ani pouzdro od MDJ. Kůže je, jak jsem psal výše, hovězí hlazenice. Je poměrně tuhá a svůj tvar teprve získá, po pár dnech nošení. Tvar který po pár dnech pouzdro dostane se pak už nezmění, krom oleštění vnitřní strany pouzdra od tasení a ukládání. Tasení/ukládání Pouzdro svým tvarem vytváří tzv. sweatguard a kryje zbraň po celé délce, čímž zamezuje styku s pokožkou a zabraňuje pronikání potu na zbraň. Jednou z důležitých vlastností pouzdra, kromě bezpečného nošení zbraně, je možnost plného úchopu již v pouzdře při tasení, což je u tohoto pouzdra v pořádku. Ukládání zbraně zpět do pouzdra je intuitivní a spolehlivé. Samozřejmě s odpovídajícím tréninkem.

Závěrem

Pouzdro splňuje všechny požadavky na kvalitní a bezpečné nošení. Nejen skryté, jak požaduje zákon, ale především utajené. Při nošení je maximálně nenápadné. Kvalita materiálu i dílenské zpracování řadí tohle pouzdro o několik kategorií výš, než by se na první pohled podle značky a ceny mohlo zdát a určitě snese přímě srovnání s výrobky známých společností! Celková cena v dané konfiguraci s poštovným a balným byla podle aktuálního kurzu 1530,– korun. Jediný český výrobce nabízející tento druh pouzder, která se svou kvalitou zámořským výrobkům bohužel ani nepřiblíží, nehledě na fakt, že jsou dostupná pouze pro Glock a CZ, je prodává za cenu 1490,– tedy pouze o 40,– korun nižší. Jako plus hodnotím především poměr kvalita/cena/užitná hodnota Největším mínusem pak absence prodejce v Čr a z toho vyplívající dodací doby a případné reklamační řízení.

autor: Jan Wiesner (Winc Foe)


VAROVÁNÍ!
Právě vstupujete na stránky skupiny Heart Warrior.

Tato skupina si dává za cíl spojovat lidi se stejnými zájmy, kterými jsou: střelectví, zbraně, historie, aktuální dění v oblastí vojenství a celkově události, které hýbou světem. Proto se na následujících stránkách můžete setkat s články, fotografiemi a videi, které svým charakterem mohou být pro některé jedince znepokojující.

Zvažte tedy, zda-li opravdu chcete pokračovat v prohlížení stránek Heart Warrior.

(Prohlašujeme, že svou činností nepropagujeme žádné hnutí ani politické názory potlačující svobody jednotlivců, či skupin.)